تبلیغات
ســـــوت پــــایـــان 88 - بهزادی:10 دقیقه دیگر بازی می کردیم 10 گل به استقلال می زدیم

بهزادی:10 دقیقه دیگر بازی می کردیم 10 گل به استقلال می زدیم

/
سرطلایی فوتبال ایران گفت: «حتی از زمانی که شاهین بودم و با تاج بازی می‌کردیم و بعد که به پرسپولیس‌ آمدم، هیچ‌گاه از این تیم حتی 4 گل هم نخوردیم.»
16 شهریور ماه هر سال که می‌شود، هواداران پرسپولیس یاد دربی معروف شش‌تایی‌ها می‌افتند. دیداری که حالا 42 سال از آن گذشته و چند سالی است که هواداران پرسپولیس، این روز را روز هوادار نامگذاری کرده‌اند و جشنی را با حضور بازیکنان قدیمی پرسپولیس نظیر علی پروین، حمید جاسمیان، محمود خوردبین، حسین کلانی، جعفر کاشانی، ابراهیم آشتیانی و... برگزار می‌کنند.

یکی از بازیکنانی که نقش زیادی در رقم خوردن آن نتیجه تاریخی داشت، همایون بهزادی مهاجم سابق تیم ملی و پرسپولیس است که با به ثمر رساندن 3 گل در آن بازی برای اولین بار در تاریخ دربی پایتخت، هت‌تریک کرد.

همایون سرطلایی که روزگاری به عنوان یکی از 5 سرزن برتر دنیا انتخاب شده بود، حالا 74 ساله شده اما هنوز هم هواداران پرسپولیس او را که سابقه سرمربیگری این تیم را نیز در کارنامه خود دارد با آن بازی معروف شش‌تایی‌ها می‌شناسند.

دیداری که باعث شده کری زیادی بین هواداران استقلال و پرسپولیس شکل بگیرد و در این میان علی فتح الله زاده مدیرعامل سابق استقلال که معمولا کری‌های خوبی برای پرسپولیسی‌ها می‌خواند، مدعی شده مدارکی در اختیار دارد که با آن ثابت می‌کند که استقلال 8 گل به پرسپولیس زده است.

اما وقتی این موضوع را با بهزادی درمیان گذاشتیم او عنوان کرد تا به این سن که رسیده استقلال 3 گل بیشتر به پرسپولیس نزده و احتمالا حاجی برای پرسپولیسی‌ها کری خوانده و شوخی کرده است.

اظهارات بهزادی را در ادامه می خوانید:

* همایون خان سلام حال‌تان چطور است؟

- سلام، شکر خدا بهتر هستم. راستش آنقدر بیمارستان رفته‌ام که دیگر لوث شده است و برای همین بیشتر در منزل مشغول به استراحت هستم تا ببینیم چه می‌شود.

* ان‌شاءا... که همیشه سلامت باشید و سایه‌تان روی سر فوتبال ایران.

- خیلی ممنون. از شما و همه هواداران فوتبال ایران که به یاد من هستند، تشکر می‌کنم.

* سالگرد دربی معروف شش‌تایی‌ها باعث شد تا دوباره جشنی برپا شود و گویا شما هم در این مراسم حضور داشتید.

- بله، جشن خیلی خوبی بود و من در آن دوستان و هواداران قدیم را دیدم. بزرگانی مثل آقای پروین، خوردبین و بقیه و این مراسم باعث تمدد اعصاب ما شد و از دیدن این افراد بسیار خوشحال شدیم.

* اگر می‌شود کمی درباره آن بازی معروف صحبت کنید.

- شما اگر یادتان باشد در همین جام جهانی 2014 آلمان 7 گل به برزیل زد که کسی باورش نمی‌شد. فوتبال همین است و گاهی اوقات این نتایج رخ می‌دهد. ما آن موقع تیم بسیار منسجمی بودیم که تمرینات بسیار خوبی را در تپه‌های داوودیه انجام داده بودیم. آن موقع آلن ‌راجرز سرمربی پرسپولیس بود اما قبل از این از ایران رفته بود و شب بازی برگشت. در طول غیبت او من که کاپیتان تیم بودم، سرمربی تیم بودم و وقتی برگشت ارنج تیم را به او دادم. در طول آن بازی هم پایم پیچ خورد و کمی درد داشت اما آن را بانداژ کردم و راجرز هم تعویضم نکرد اما اگر در بازی دیگری بود، تعویض می‌شدم. با این حال ماندم و آن نتیجه خوب رقم خورد.

* شما با به ثمر رساندن 3 گل در آن مسابقه، نقش زیادی در شکل‌گیری این نتیجه رویایی داشتید.

- وقتی بازیکن گل می‌زند یعنی تیم گل می‌زند و نباید تنها به نام من نوشته شود. ما با تیم تاج در خارج از زمین بسیار رفیق بودیم و در داخل زمین رقیب و این نتایج از رفاقت‌مان کم نمی‌کرد.

* اما هنوز هم برخی‌ها اصلا این نتیجه را قبول ندارند و می‌گویند برخی بازیکنان مانند جواد الله وردی در آن بازی کم‌کاری کرده‌اند تا این نتیجه شکل بگیرد!

- این حرف‌ها چیست؟ اصلا چنین چیزی نیست. نباید این حرف‌ها را زد. جواد الله وردی یک فوتبالیست بزرگ بوده که در جام‌جهانی بازی کرده و اصلا این چیزها صحت ندارد. من در آن بازی یک شوت از فاصله 50 متری زدم که درون دروازه رفت. گل بعدی را از سمت راست سانتر کردند و من با ضربه سر زدم و در گل سوم هم، 8 بازیکن را دریبل کردم و گل زدم. اگر آن مسابقه 10 دقیقه دیگر ادامه پیدا می‌کرد، 10 گل به تاج می‌زدیم.

* علی فتح الله زاده هم به تازگی مدعی شده مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد استقلال 8 گل به پرسپولیس زده است.

- من تا به این سن که رسیده‌ام یادم نمی‌آید پرسپولیس 8 گل خورده باشد. احتمالا آقای فتح الله زاده برای پرسپولیسی‌ها کری خوانده و شوخی کرده است. من حتی از زمانی که شاهین بودم و با تاج بازی می‌کردیم و بعد که به پرسپولیس‌ آمدم، هیچ‌گاه از این تیم حتی 4 گل هم نخوردیم. ما 3 گل از استقلال خورده‌ایم اما 4 گل نخورده‌ایم.

* بازی‌های پرسپولیس در این فصل را پیگیری می‌کنید؟

- بله، کم و بیش بازی‌ها را می‌بینم و امیدوارم که بتوانند نتیجه خوبی بگیرند.

* درباره مهدی طارمی مهاجم جوان پرسپولیس چه نظری دارید.

- راستش من الان بازیکنان پرسپولیس را از نزدیک ببینم، چندان آنها را نمی‌شناسم اما درباره این پسر بوشهری تعریف شنیده‌ام و فکر می‌کنم بازیکن خوبی باشد.

* طارمی الان در صدر جدول گلزنان لیگ برتر است و برای تیم ملی هم 3 گل زد.

- به نظر من الان تیم ملی و پرسپولیس مهاجمان خیلی بزرگی ندارند. آن زمان که ما بازی می‌کردیم من، حسین کلانی، خدابیامرز صفر ایرانپاک و خدابیامرز حمید شیرزادگان در خط حمله تیم ملی و پرسپولیس کنار هم بازی می‌کردیم و مرحوم دهداری هم پیش ما بود. همه این بازیکنان تحصیل کرده بودند و به نظر من این شرایط باید در تیم ملی الان هم به وجود بیاید.

* چه شد که به شما لقب سرطلایی دادند؟

- این لقبی بود که مردم به من دادند. من جزو 5 سرزن برتر دنیا بودم و اگر یادتان باشد چندوقت پیش هم کنفدراسیون فوتبال آسیا من و علی دایی را به عنوان بازیکنان برتر 50 سال اخیر آسیا انتخاب کرد.

* تمرین خاصی برای سرزنی انجام می‌دادید؟

- بله، ما خیلی تمرین می‌کردیم. من قبل از این‌که فوتبالیست شوم، دوی صدمتر و پرش ارتفاع کار می‌کردم و بعد هم که به فوتبال آمدم مدافع بودم و بعد به خط حمله آمدم. من از لحاظ جسمانی قدرتمند بودم و برای همین توانستم با چند نسل فوتبال بازی کنم.

* حالا به نظرتان بازیکنانی مثل سردار آزمون و مهدی طارمی می‌توانند در سال‌های آینده به رکورد گلزنی علی دایی در جهان برسند؟

- علی دایی با زحمت و تلاش به اینجا رسیده است و بازیکنان جوان برای رسیدن به او کار بسیار سختی دارند. اگر می‌بینید آنها به گوام گل زده‌اند، نباید فکر کنید که حتما می‌توانند گل‌های زیادی هم بزنند. این بازی‌ها، آسان بوده و گوام تیم قدری نیست و با این‌که این پسر بوشهری بازیکن خوبی است اما باید تلاش بسیار بیشتری برای موفقیت انجام بدهد.